Çamaşır Makinesi Arızaları

Çamaşır Makinesi Arızaları

Çamaşır Makinesi Arızaları

Çamaşır Makinesi Açılmıyor

Güç

Kontrol edilecek ilk şey, çamaşır makinenizin güç almasıdır. Bir multimetre kullanarak çıkış voltajını kontrol edin. Eğer yıkayıcınıza elektrik akışı yoksa, herhangi bir devre kesicinin devreye girip girmediğini görmek için evinizin elektrik panosunu kontrol etmeniz gerekir. Eğer takılmış bir kesici olmadıysa ve priziniz "sıcak" değilse , sorun çıkışta olabilir. Prizi kapatmak ve arızayı gidermek için kesiciyi kapatın ve Şenol Teknik Servise başvurun. 

Motor

Yıkayıcının motoru aşırı ısınmışsa, yeniden çalıştırabilmek için yıkayıcı soğumasını sağlamak için kapanacaktır. Bu bir veya iki kez olursa sorun olmayabilir, ancak motorunuz genellikle aşırı ısınırsa, bunun gerçekte neyin meydana geldiğini bulmak çok önemlidir.

Kapak Anahtarı

Çamaşır makineleri, kapak açıkken çalışmayı durduracak şekilde tasarlanmıştır. Kapak anahtarı, kapağın altında bulunan küçük bir plastik parçadır. Anahtarın devreye girmesi için kapağın kapatılması gerekir. Anahtarın iyi durumda olup olmadığını ve doğru şekilde yerleştirildiğini kontrol edin.

Zamanlayıcı Düğmesi

Bazı modeller, zamanlayıcı düğmesinin tam olarak kontrol paneli grafikleri ile hizalanmasını gerektirir. Düğme biraz hizalı değilse, yıkayıcı çalışmayacaktır. Bunu kontrol etmek için zamanlayıcıyı ilerletin ve yıkayıcıyı tekrar başlatmayı deneyin. 

Drenaj Düzgün Değil

Drenaj Hortumu

Tıkanmış bir hortumun çoğu kez, yıkayıcınızın düzgün bir şekilde boşalmamasının nedeni budur. Hortumu çıkarın ve tıkanıklıkları görsel olarak kontrol edin. Hortumdan inatçı tıkanıklıkları temizlemek için bir bahçe hortumu kullanılabilir.

Bakmanız gereken başka şeyler:

 • Drenaj hortumunu kıvrımlar için kontrol edin.
 • Tahliye hortumunun içinde veya üstünde olabilecek tüy filtrelerini kontrol edin.
 • Evin tahliye sistemi ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz?
 • Boşaltma hortumu drenaj kabındaki su seviyesinin üzerinde olmalıdır.
 • Mıstandpipeçapı 1-1 / 4 minimum.
 • Boşaltma hortumu, boru hattına sızdırmaz mı? Bu durumda, geri sifonlama meydana gelebilir. Asla mühürlenmemelidir.
 • Stand borusu, 96 inçten daha az olmalıdır.

  Drenaj Pompası

  Drenaj pompanızın sıkıştığından şüpheleniyorsanız, teknenizi boşaltmanız, ardından hortumları yabancı nesneler için sökmeniz ve incelemeniz gerekecektir. Pompa girişlerini kontrol etmeyi unutmayın. İyi bir görünüm elde etmek için pompayı yıkayıcıdan çıkarmanız gerekebilir.

  Yabancı objeler

  Çoraplar, kalemler ve madeni paralar sepet ve küvet arasında sıkışırsa veya pompaya takılırsa, yıkayıcının düzgün bir şekilde drenajı büyük ölçüde azalır ve hatta tam bir durağa bile gelebilir. Herhangi bir engeli arayabilmeniz için erişim kazanmak için kabini açmanız gerekir.

  Deterjan 

  Çok fazla deterjan kullanılıyorsa, çok fazla köpük olacaktır. Çok fazla köpük, yıkayıcının zamanında boşaltılmasını engelleyecektir.ü

  Dönme

  Yüklerin Çok Büyük 

  Yıkanılacak  kıyafetler çok ağırsa, çamaşır makinesi dengesiz hale gelecektir. Aşırı yüklü bir makine dengesiz hale gelir ve düzgün bir şekilde eğilmez. Bu, kıyafetler sepet içinde eşit olarak dağılmamışsa da oluşabilir.

  Sorununuz buysa, yıkama sırasında balansınızın dengelenmesi için yükü ayarlamanız gerekir. Bunu, tüm kıyafetleri çıkararak ve sepet içinde eşit olarak değiştirerek ya da sepet içinde hareket ettirerek eşit şekilde dağıtılmasını sağlayabilirsiniz. 

  Anahtarlar ve Ayarlar

  Kapak şalteri kabinin içinde kapı çerçevesinin yanında yer alır ve ellerin bir döner yıkama sepetine girmesini önlemek için bir güvenlik önlemi olarak tasarlanmıştır. Arızalı bir düğme yıkayıcının çalışmasını engeller. Anahtar kötü ise, değiştirilmesi gerekecektir.

  Ayrıca, hız seçme anahtarının doğru şekilde konumlandığından emin olmak için ayarı kontrol edebilirsiniz. Farklı hızlar arasında ayarlanmamalıdır.

  Drenaj Pompası

  Drenaj pompasına yabancı bir nesne sıkışması mümkündür. Bu sorun varsa, yıkayıcı su dolu olduğunda sık sık bir uğultu sesi duyarsınız.