Bulaşık Makinelerinde En Sık Karşılaşılan 5 Sorun ve Çözümü

Bulaşık Makinelerinde En Sık Karşılaşılan 5 Sorun ve Çözümü

Bulaşık Makinelerinde En Sık Karşılaşılan 5 Sorun ve Çözümü

Bulaşıklarınızın Makineden Kirli ya da Tortulu Çıkması

İlk önce problemi doğuracak bir şey yapmadığınızdan emin olun. Makinenizi fazla mı dolduruyorsunuz? Herhangi bir eşya püskürtücü kolların dönmesine engel oluyor mu? Tabakta ki yemek artıklarını temizlemeden mi koydunuz?

Problem sizden kaynaklanmadığına emin olduktan sonra makinede ki problemi anlama çalışın. Makinenin kapağının kapanmasını engelleyen herhangi bir etken var mı kontrol ediniz. Suçlu püskürtücü kolları olabilir, bu yüzden alt ve üst kolları elinizle çevirip kolayca döndüğünden emin olun. Eğer dönmüyorlarsa kirli olabilir tek yapmanız gereken onları temizlemek. Bunu yapmak için kolları dikkatli bir şekilde çıkarın ve diş fırçası yardımıyla temizleyin. Geri yerine taktığınızda tekrar çalıştırıp bulaşıkların nasıl yıkandığını gözlemleyin.

Eğer bulaşıklarda su izi kaldıysa, bulaşıklar üzerinde ki su makinede uzun süre kaldığındandır. Küçük bir durulama problemi kolayca çözebilir. Eğer bardak ve tabaklarınızda beyaz tortu görürseniz muhtemelen su sertliğiniz çok fazladır. Deterjan ya da su inceltici kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz

 

Bulaşıklarınızın Makinesinin Su Kaçırması

İlk önce makinenizin kapağını ve kapak contasını kontrol edin. Herhangi bir çatlağın, hasarın ya da büyük birikintinin kapağın kapanmasına engel olup olmadığına bakın. Kapak contasını bir dezenfektan ile temizlemeyi deneyin, eğer hasar varsa contayı değiştirmeniz gerekir.

Bulaşıklarınızın Makinesinin bulaşıkları kurutmaması

Büyük ihtimalle makinenin ısıtıcısı bozulmuş olabilir. Eğer ısıtıcı düzgünce çalışıyorsa, sıcaklık limitini kontrol edin (bulaşık makinesinin çok fazla ısınmasını önleyen bir alet). Makinede ki bir hata yüzünden makine çok sıcak olduğundan bulaşıklar kurumadan makine kendini kapatıyor. Genellikle makinenin yüksek limitini küvetin altında bulabilirsiniz, doğruca erişim panelinin arkasındadır. Bir multimetre yardımıyla cihazı kontrol edebilirsiniz. Son olarak parlatıcı bölmeniz boş mu ya da düzgünce parlatıcıyı dağıtıyor mu kontrol edin. Parlatıcı olamadan bulaşıklarınız daha zor kurur.

 

Bulaşıklarınızın Makinesinin Kötü Kokması

Eski ve ıslak yemek kalıntısı muhtemelen kokunun sebebidir. Makinenizde ki kalan artıkları kontrol edin ve makinenin süzgeçini temizleyin (makinenin alt bölmesindedir). Süzgeçinizin ne kadar kirli olduğunu görünce şaşıracaksınız.

Eğer makine kimyasal bir kokuya sahipse, plastik bir madde düşüp erimiş olabilir. Bulaşıklarınızı dikkatli ve düzgün yerleştirmeniz her zaman sizin faydanıza olacaktır.

Bulaşıklarınızın Makinesinin bulaşıkları kurutmaması

Güç kaynaklarının hepsini kontrol edip herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Makinenin fişini çıkarıp tekrar takmayı deneyin. Makinenizin kapağı da sorunu doğuruyor olabilir. Eğer düzgün kapanmamışsa makinenin başlamasına engel oluyor olabilir. Kapağın kapandığından emin olun.

Eğer makine çalışıyor ama zorlanma sesi duyuyorsanız, motorunuz sıkışmış olabilir. Eğer öyleyse fan motorunu elle çevirip düzgünce dönüp dönmediğini kontrol edin. Ana paneli kullanmadan önce fişi çektiğinizden emin olun yoksa elektrik çarpmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.